Türkiye'nin birleştiren gücü...

Türkiye Geneli Yaklaşan Etkinlikler

Facebook Twitter Youtube Linkedin

Bilgi Merkezi

AKİP 6. Koordinasyon ve İcra Kurulu Toplantısı

AKİP 6. Koordinasyon ve İcra Kurulu Toplantısı 10.03.2020 tarihinde Gaziantep Sanayi Odası evsahipliğinde gerçekleştirildi.
Toplantıya AKİP Paydaşı kamu kurum / kuruluşları temsilvilerinin yanısıra çok sayıda üye kümelenme yönetici ve temsilcileri katıldı. 

AKİP 6. KOORDİNASYON ve İCRA KURULU TOPLANTISI GSO EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI. 
 
Türkiye’deki kümeler ve küme girişimleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonun sağlanması amacıyla kurulan Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu (AKİP) 6. Koordinasyon Toplantısı Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Platform üyelerinin yaptığı çalışmaların değerlendirildiği toplantıda GSO’nun kümelenme çalışmaları anlatılarak Gaziantep ekonomisi hakkında bilgiler verildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, Kalkınma Ajansları temsilcileri, Üniversite temsilcileri, Sanayi-Ticaret Odaları, KOP ve GAP Projeleri Temsilcileri, OSB Temsilcileri ve kümelenme yönetimlerinden katılımcıların yer aldığı toplantıda GSO’nun bugüne kadar yürütmüş olduğu kümelenme faaliyetleri, projeler ve ileriye dönük gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili katılımcılara bir sunum gerçekleştirildi.
Toplantıya ayrıca Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Isparta, Gaziantep vb. bir çok ilimizden kümelenme profesyonelleri çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. 

Toplantının açılışında konuşan ve Gaziantep’in ekonomisi hakkında bilgiler veren GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak, “Zor bir coğrafyada olmamıza rağmen çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyoruz. Atalarımızdan aldığımız üretim ve girişimcilik azmiyle ülkemize katma değer sağlamak amacıyla yolumuza devam ediyoruz” dedi.  
Gaziantep’in, Türkiye ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden birisi olduğunu ve bölgesinde üretim üssü haline geldiğine dikkati çeken Küçükparmak,  “Tüm güçlüklere rağmen; son 3 yılda bu şehir 3 milyar dolar sanayi yatırımı yapmış ve 3 yılda 180 işletme faaliyete alınmıştır. Bugün Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesine sahip kentimiz, ihracatta 6. sırada yer alıyor. Dünya’nın 180 ülkesine ihracat yapan kentimizden geçtiğimiz yıl toplam 7,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızı da arttırmayı sürdürüyoruz. Bu yılın sonunda bu rakamın üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Ülkemizin ekonomide kalesi konumunda olan Gaziantep’te olmaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını ve ev sahipliği için Gaziantep Sanayi Odası’na çok teşekkür eden AKİP Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu da Türkiye’deki kümelenmeler ve kümelenme girişimleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, kümelenmeler arasındaki iletişimi ve bilgi akışını arttırmak amacıyla Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu’nun (AKİP) kurulduğunu söyledi.

Karaosmanoğlu, “Temel prensibimiz üye kümeler arasında iletişim ve işbirliğini artırarak hep birlikte büyüme ve gelişmeye katkı sağlamaktır. Bugün pek çok alanda kümelenme modelinden bahsediliyor. Neden? Çünkü bir arada olamaya ihtiyacımız var. Hele hele bu dönemde ülke olarak buna daha da çok ihtiyacımız var. Kümelenme tek başına bir kalkınma modeli değil ama küçük ve orta ölçekte hem firmalar hem de kümelenme anlamında bereketi, iletişimi arttıracak bir model olarak önümüzde duruyor. AKİP’te de bunu başarmaya çalışıyoruz. Son 10 yılda kümeleri var etme çabası içinde yer aldık. Kümelenme konusunu tartışmak için buradayız. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

kümelerden gelişmeler