Türkiye'nin birleştiren gücü...

Türkiye Geneli Yaklaşan Etkinlikler

Facebook Twitter Youtube Linkedin

Bilgi Merkezi

Paylaşmayı bilen birkültürün evlatlarıyız

Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu – AKİP’in toplantısı Konya’da, Konya Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Anadolu’daki kümeler, Türkiye’nin ilk otomotiv yan sanayi iş kümesini yürüten, döküm ve ayakkabı sektörlerinde kümelenme projeleri olan Konya Sanayi Odası’nda buluştu.

Birlikte rekabet” in önemine değinilen toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Üretiminiz güçlüyse ülkeniz güçlüdür” dedi.  Konya Sanayi Odası tarafından yürütülen otomotiv, döküm ve ayakkabı kümelenme projeleri hakkında bilgi veren Büyükhelvacıgil, KSO’nun kümelenme projelerinde ilklere imza attığını, ayakkabı kümelenme çalışmaları kapsamında ‘Shoecoll’ adında bir marka oluşturulduğunu, otomotiv kümesinde ise Türkiye’nin ilk Ur-Ge projesinin hayata geçirildiğini söyledi. Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların birlikte rekabet etmelerinin çok önemli olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, “Kümelenme bizim kültürümüzde var. Biz paylaşmayı bilen bir kültürün evlatlarıyız. Dolayısıyla sektörlerimiz de, birlikte karşılıklı anlayış içerisinde dünya ile rekabet etmeli” diye konuştu.

Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın ise, rekabetin artık dünyada en çok konuşulan kavram olduğuna, şehirlerin ve şirketlerin rekabet edebilmeleri için kümelenmenin iyi bir model olduğuna dikkat çekti.  Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç de, Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu’nun ana görevinin kümeler arasında işbirliğini artırarak, birlikte üretmeleri ve rekabet etmelerini sağlamak olduğunu bildirdi. Kümelenmeden “21. Yüzyılda Nuh’un Gemisi” şeklinde söz eden Güvenç, “Bu gemi kümelenmedir. Bu gemi bizi acımasız rekabet ortamından kurtaracak bir gemi. Hedeflerimize ulaşmak için sadece iş adamlarının değil, üniversitelerin, bürokratların, herkesin sahaya inmesi gerekiyor” dedi.

Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.sanayigazetesi.com.tr/osbler/paylasmayi-bilen-birkulturun-evlatlariyiz-h3364.html

kümelerden gelişmeler